Genel

Type C Araç Şarj Aleti Nedir? Ne İşe Yarar? Fiyatları 2023

arac-sarj-aleti-2

Araç şarj aleti, sürüş esnasında şoförün ya da yolcuların telefon, tablet ya da USB özellikli farklı donanımların şarj edilmesini sağlıyor. Yeni nesil bir teknoloji. Bu tür cihazlarda hızlı ve güvenilir şarj edebilme, kullanıcıların başlıca aradığı özellik oluyor. Zira, körü ürün, donanımların batarya sistemine zarar verebilmektedir. Günümüzde teknolojik unsurların neredeyse %98’i USB çıkış olduğu düşünülünce, her arabada bu donanımın bulunması zaruridir.

Telefon ve tablet kullanımı, hayatın her anında zaruri bir ihtiyaç. Fakat her ne kadar teknoloji gelişse de batarya teknolojisi henüz istenilen seviyede değil. Örneğin sürüş halindeyken müzik açılan bir telefonun şarjı maksimum 4 – 5 saat gider. Uzun yolculuklar için yetersiz bir süredir. Fakat çakmaklık adıyla bilinen ürünler sayesinde artık uzun yolculuklarda kesintisiz ve güvenilir enerji transferi yapılabiliyor. Peki ama araç şarj aleti nedir? Ne işe yarar? Araçta şarj aleti nasıl kullanılır? Güncel fiyatı ne kadar oldu?

arac-sarj-aleti-1

Araç Şarj Aleti

Type C Araç Şarj Aleti Nedir?

Aracın aküsünden aldığı enerjiyi çakmaklık vasıtasıyla akıllı cihazlara uygun şekle dönüştüren, USB aygıtların hızlı şarjını sağlayan otomobil aparatlarına araç şarj aleti denir. Çakmaklık ve araç şarj dönüştürücüsü isimleriyle de biliniyor. Telefon ve tablet modellerini şarj etme kabiliyetinde olduğu kadar yeni nesil tasarımlarında taşınabilir bilgisayarları da şarj eden araç şarj setleri bulunuyor.

Type C araç şarj setleri ile şarj edilebilen telefon modelleri:

 • İphone
 • Samsung
 • Xiaomi
 • Huawei
 • Honor
 • Oppo
 • Realme
 • General Mobile
 • Alcatel
 • Quatro
 • Razer
 • Reeder
 • Sony
 • Sunny
 • TCL
 • Teknosa

Pil gücü azalan telefonların hepsini Type C araç şarj aleti ile yeniden doldurmak mümkündür. Type-C teknolojisi 24 pinli bir yapıya sahiptir. İletimi hızlı ve güvenlidir. 2019 yılından beri USB4 sürümü yeni nesil çakmaklık donanımlarında kullanılıyor. Aracın aküsünden gelebilecek dengesiz elektrik akımlarını belli bir orantıda tutarak telefonun bataryasına zarar verilmesinin önüne geçer.

Vikipedi: Type-C USB Hakkında Bilgiler

Araç şarj aparatları farklı versiyonlarla üretilir. Çok çeşitli model yapısına sahiptir. Bir ya da birden fazla USB girişi olabilir. Çoklu USB girişi olan çakmaklıklar ile birden fazla telefon ya da farklı bir aygıtı aynı anda güvenle şarj edebiliyorsunuz. Dış yüzey yapısı plastik ya da metalden üretilmektedir. Plastik materyaller, ateşe dayanıklı malzemeden üretiliyor. Böylece arabanızda sorunsuz ve hiçbir riski olmayan bir teknolojiyi kullanabiliyorsunuz.

arac-sarj-aleti-3

Araç Şarj Aleti Ne İşe Yarar?

Araç USB şarj aparatları sayesinde tüm taşınabilir donanımlarınızı sürekli olarak şarj edebiliyorsunuz. Dilerseniz powerbank donanımlarınız da bu aygıt üzerinden doldurulabiliyor. Telefonunuz ya da müzik çalarınızdan müzik keyfi yaparken “ya şarjım biterse” gibi bir tedirginlik yaşamanıza gerek kalmaz. Temelde araç şarj aleti setleri bu işe yaramaktadır.

 • Telefon şarj edilir.
 • Tablet şarj edilir.
 • Taşınabilir bilgisayarlar şarj edilir.
 • Powerbank bataryaları doldurulur.
 • Bazı modellerinde radyo ve kablosuz ses bağlantısı da kurulabiliyor.
 • Telefon rehberi aktarılabiliyor.
 • Telefonu araç radyosu üzerinden görüşmeyi sağlanabiliyor.

Görüldüğü üzere araç şarj seti çok işlevseldir. Araba ister eski model olsun isterse de yeni nesil olsun, mutlaka bulunması gerekir. Günümüzde üretilen arabalarda 1 ya da 2 adet USB çıkışı bulunuyor. Uzun ve kalabalık yolculuklarda bu sayı yetersiz kalıyor. USB çakmaklık alarak araç içi şarj imkanını çok sayıda arttırmanız mümkündür. Sadece USB çıkışlı aygıtlar değil, PD-20W ya da PD-40W çıkış uçlu kabloların da giriş yapabileceği bir bölüm bulunuyor.

Type C Araç Şarj Aletini Kullanma Rehberi

Araç içerisinde kullanılan çakmaklık aygıtlarının kullanımı oldukça basittir. Kablolu ve doğrudan bir bağlantı yapıldığı için herhangi bir aplikasyon indirmeniz ya da kurulum yapmanıza gerek kalmaz. Tak çalıştır prensibine sahip teknoloji kullanılır. Öncelikle araçtaki çakmaklığın çalışması gerekiyor. Çünkü ürün tüm gücünü buradan alıyor. Sonrasında çakmaklık bölümüne ürünün metal soket kısmı yerleştirilir. Çakmaklık ölçüleri Avrupa standartlarında olduğu için araç şarj aleti tüm arabalardaki çakmaklıklar ile uyumludur.

Şarj aparatı, çakmaklığa doğru takıldığında yeşil, kırmızı ya da mavi renkte bir ışık yanar. Bu ışı, cihaza elektrik geldiğini ifade eder. Artık ürün kullanıma hazırdır. Şarj edilecek donanımın kablosu, USB kısmına takılarak doğrudan ve kesintisiz şarj edilebilir.

Araç Şarj Aleti Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Araç şarj aleti ürünleri küçük, basit ama işlevi yüksek cihazlardır. Son 20 yıldır otomotiv sektörünün vazgeçilmezidir. Geçmişteki çakmaklık modelleri elbette çok sayıda teknolojik problem yaratıyordu. En sık da telefon bataryasına zarar verme durumu yaşanıyordu. Teknoloji gelişse de günümüzde hatalı şarj aparatı seçiminde bu risk halen var. Özetle, malzeme kalitesi düşük, işçiliği zayıf ve Type-C gibi üstün teknolojiyi barındırmayan araç şarj aletleri telefona ya da tablete zarar verebiliyor. Bunun sebebi de aracın aküsünden gelen ani akım çıkış ve düşüşleri.

Araç şarj aleti alırken kaliteli ürün almaya dikkat edin. USB4 teknolojisinin yani Type-C teknolojisinin olmasına özen gösterin. Mümkünse çift USB çıkışlı ürün alın. Böylece birden fazla donanım için şarj ihtiyacınızı giderebilirsiniz.

Güncel Araç Şarj Aleti Fiyatları 2023 Listesi

Araçta şarj eden çakmaklık modellerinin maliyetli düşüktür. Çok ucuz modelleri olsa da bunların yerine, kullanıcı yorumu güzel ve kalitesinden emin olunan modeller alınmalıdır. Araç şarj aleti fiyatları 2023 yılında 78 TL’den başlıyor. Ürüne göre 100 TL üzerine de çıkıyor. USB ve PD çıkışlı versiyonları ise 158 TL’den satılmaktadır. Sektörün nabzına göre 2024 yılında araç şarj aletlerinin minimum 100 TL’den başlaması bekleniyor.

arac-sarj-aleti-4

2023 2024 yılında en ucuz araç şarj aleti fiyat listesi:

TARİH ARAÇ ŞARJ ALETİ MODELİ FİYATI KULLANICI PUANI
2023 Cc34 3100 Amper Pd20w Araç Başlık 148 TL – 160 TL 10 / 9.7
2023 Cc35 3100 Amper Pd20w Type-c To Lıghtıng 168 TL – 175 TL 10 / 9.7
2023 Cc36 3100 Amper Pd20w Type-c To Type-c 168 TL – 175 TL 10 / 9.6
2023 Cc40 40w Hızlı Şarj – Usb Ve Pd Çıkışlı 158 TL – 169 TL 10 / 9.5
2023 X133 Type-C 2.1 Amper Araç Çakmaklık 78 TL – 85 TL 10 / 9.5
2023 X233 Micro 2.1 Amper Araç Çakmaklık 78 TL – 85 TL 10 / 9.4
2023 X3 Lightning 2.1 Amper Araç Çakmaklık 78 TL – 85 TL 10 / 9.3
2023 X633 2400 Amper Çift Girişli Metal Araç Başlık 78 TL – 85 TL 10 / 9.3
2023 X733 2.4A Micro Usb Kablolu Çift Girişli Metal 98 TL – 110 TL 10 / 9.2
2023 X777 Şarj Cihazı Çakmaklık Set Çift Girişli 68 TL – 80 TL 10 / 9.2
2023 X933 Type-C 2400 Amper Araç Şarj Seti 98 TL – 110 TL 10 / 9.2

 

Araç şarj aleti ve araç şarj seti ihtiyaçlarınız hem toptan hem de perakende olarak Çetinkaya Home mağazamızdan satın alabilirsiniz. Keyifli alışverişler dileriz.

İlginizi çekebilir: OTG Dönüştürücü Nedir? 2023’ün En İyi Modelleri ve Fiyatı